آشنایی با متدهای آموزش پیانو

آشنایی با متدهای آموزش پیانو

آیا تا به حال شده که تصمیم بگیرید پیانو بزنید؟ برای نوازندگی ساز پیانو ما بایستی قبل از هر چیزی الفبای آن را یاد بگیریم. اگر می‌خواهید با متدهای آموزش پیانو بیشتر آشنا شوید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پیانو یکی از مشهورترین و محبوب ترین سازهای جهان می‌باشد. این ساز مشهور و معروف برای اولین بار در سال 1709 ساخته شد. سازنده ی این ساز بارتولومئو کریستوفری بود. وی این ساز را با الگوبرداری از ساز Harpsichord (هارپسیکورد) ساخت. از ویژگی های بارز و مهم ساز پیانو می توان به وسعت صوتی آن اشاره کرد. گفته شده که ساز پیانو بیشترین وسعت صوتی را در بین تمام سازها دارد. وسعت صوتی ساز پیانو حدودا هفت اکتاو در نظر گرفته شده است.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در پیانو صدا چگونه تولید می‌شود؟

پیانو جعبه ی بسیار بزرگی دارد، در این جعبه سیم‌ها و چکش‌های فراوانی قرار گرفته‌اند. در بیرون این جعبه کلیدهایی در قسمت زیرین جعبه ی صوتی تعبیه شده اند. نوازنده میتواند با فشردن این کلیدها آن چکش ها را به حرکت درآورد، لذا اصابت چکش ها به سیم ها باعث تولید صدا می‌شود.

برخی از متدهای آموزش پیانو

در ارتباط با متدهای آموزش پیانو گفته شده: به منظور یادگیری پیانو 3 متد وجود دارد.

متد اول یادگیری پیانو با استفاده از قدرت شنوایی می‌باشد، متد دوم یادگیری نواختن پیانو با استفاده از الفبای solfa، و متد سوم یادگیری پیانو با روش سنتی است.

 

متدهای آموزش پیانو با متدهای آموزش پیانو آشناتر شویم

 

آموزش پیانو با استفاده از قدرت شنوایی

اولین متد آموزش پیانو، یادگیری نواختن پیانو بواسطه ی گوش و با استفاده از قدرت شنوایی است.

در این روش هنرجو یا شخصی که قصد یادگیری پیانو را دارد بایستی با استفاده از قدرت شنوایی یا گوش، موزیکی که در حال پخش است را گوش دهد و سعی کند که هر آنچه که شنیده است را به عینه به خاطر سپرده و آن را تقلید کند.

این روش جایگزین روش خواندن نت های موسیقی می باشد. متد آموزش پیانو از راه گوش، در کنار مزایا، دارای معایبی نیز هست. مزیت این عمل این است که هنرجو می تواند با گوش دادن به این نت ها آنها را زودتر به حافظه بسپارد. این روش برای افرادی که قدرت شنوایی و حافظه ی شنوایی خوبی دارند بسیار عالی است و اما عیب بزرگ این روش نیز این است که ممکن است هنرجو نت ها را به اشتباه بشنوند و در عمل با تکیه بر قدرت شنوایی یا حافظه ی شنوایی نتواند نت ها را به درستی استفاده کند. لذا اگر از این متد آموزش پیانو استفاده می‌کنید بایستی حواستان به نقاط ضعفی که این روش دارد نیز باشد.

آموزش نواختن پیانو با استفاده از الفبای solfa

از دیگر متدهای آموزش پیانو، می توان به یادگیری نواختن پیانو با استفاده از الفبای solfa اشاره کرد، سلفژ یا سلفا یک روش یادگیری موسیقی می باشد به این معنا که هنرجو به واسطه ی این الفبا، موسیقی را با سیلابل های، ( د ر می فا س لا سی ) یاد می‌گیرد و جای هر نت را از بر می‌کند. از مزایای یادگیری موسیقی به روش سلفژ می توان به درک بهتر هنرجو از تئوری موسیقی اشاره کرد. سلفژ ابزاری کارآمد برای یک موزیسین می‌باشد و به او کمک میکند تا الگوهای تکرار شونده در موسیقی را یاد بگیرد، این روش مهارت خواندن جای نت ها را بهبود می‌بخشد.

آموزش پیانو با روش سنتی

و اما از دیگر روش های آموزش پیانو، یادگیری نواختن پیانو به روش سنتی می‌باشد. در این روش هنرجویان یاد می‌گیرند که نت ها را از روی برگه بخوانند. بسیاری از معلمان پیانو این روش را یکی از بهترین روش‌های یادگیری پیانو قلمداد می‌کنند.

تا اینجا به بعضی از متدهای یادگیری پیانو اشاره کردیم. در ادامه شاید برای شما سوال باشد که به طور متوسط و تقریبی چه مدت زمان طول می کشد تا شما بتوانید پیانو را یاد گرفته و شروع به نواختن کنید؟

در جواب این سوال گفته شده که مدت زمان تقریبی یادگیری پیانو از متدی به متد دیگر متفاوت است و هر متد مدت زمان خاصی را برای یادگیری می طلبد. به طور مثال شاید لازم باشد که یک هنرجو برای گذراندن دوره ی مقدماتی هشت ماه را سپری کند. البته زمان یادگیری ارتباط مستقیمی با شیوه ی یادگیری هنرجو دارد. به این معنا که هنرجویی ممکن است برای گذراندن دوره ی مقدماتی هر روز تمرین کند اما هنرجوی دیگر تمایلی به تمرین مداوم و مستمر نداشته باشد. مسلما هنرجوی اول دوره‌ی مقدماتی را زودتر تمام خواهد کرد.

لازم به ذکر است که یادگیری پیانو در ابتدا با نواختن قطعات ساده شروع می شود و در طی زمان قطعات پیچیده‌تر خواهند شد.

در این مقاله با موضوع متدهای آموزش پیانو با شما بودیم. امید است که این موضوع مورد توجه شما واقع گشته باشد.

در آموزشگاه پیانو پدال ما با بهره‌گیری از برجسته‌ترین اساتید و بر اساس شناخت هنرجو استاد و متد را معرفی می‌کنیم. تنوع در استفاده از چندین متد آموزش پیانو می‌تواند این امکان را برای هنرجو فراهم کند که با بهترین روش برای خود فرد به یادگیری پیانو بپردازذ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *